Scurt Istoric

Istorie Octombrie 22, 2014

Satul Boatca este situat la 5 km la nord de centrul comunei Dagâţa, pe valea pârâului Pietrosu, într-o regiune cu dealuri împădurite şi cariere de gresii. Este un sat relativ nou, apărut după împroprietărirea din anul 1864.

În anul 1998 s-a realizat de către PS.Calinic Botoșăneanul sfinţirea locului unde avea să se înalţe biserica cu hramul “Sfântul Dimitrie”.

Biserica s-a înălţat la intrarea în sat ca semn al protecţiei, fiind construită din furci.

În anul 2000, ca semn al cinstirii a două milenii de creştinism, s-a aşezat Sfânta Cruce pe acoperişul noii biserici, de 16 m lungime, 6 m lăţime şi 4 m înălţime.

Părintele Ovidiu Matros, paroh în satul Mânăstirea (paroh şi al satului Boatca) s-a ocupat îndeaproape de lucrările de construcţie. Pentru ridicarea Sf Locaş s-au implicat locuitorii satului, între aceştia distingându-se doamna Ichim Aneta (cea care a donat pământul pe care s-a construit biserica) fam. Gh. Şi Sofia Luciu, fam. Anghel N.şi Zamfira cu fiii, care au adunat ajutoarele băneşti necesare lucrărilor de construcţie.

Alături de noua biserică s-a înălţat şi o frumoasă clopotniţă , clopotul fiind donat de fam. Aneta Ichim.

Satul are şcoală primară unde frecventează cursurile copiii satului.